Hammond 1457T2202EBK EMI/RFI Shielded Extruded Aluminium 220x165x55mm Black
MPN
1457T2202EBK
Brand
Hammond
GTIN-14
6 in stock, despatched in 1 working daysBack-order availability date - 15/05/2026
  • Black painted aluminium enclosure
  • Size: 220 x 165 x 55mm
  • Supplied with panel mounting flanges for securing to wall or shelf
  • Internal horizontal slots extruded into the enclosure body for mounting PCBs
  • Conductive gasket provides protection against RFI/EMI
  • Die-cast aluminium end caps
  • Supplied complete with fixing screws, O rings, and self-adhesive feet
  • End panels are black on all models
  • Manufacturer's part 1457T2202EBK
Hammond enclosure modification
Type Shielded enclosure
Enclosure Length 220mm
Enclosure Width 165mm
Enclosure Height 55mm