Hammond 1455NHD1201BK Extruded Enclosure Heat Dissipative 120 x 110 x 61 Black
MPN
1455NHD1201BK
Brand
Hammond
GTIN-14
Order Code
Country of Origin
Canada
View Full Product Range (8)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
17 in stock, despatched in 1 working daysBack-order availability date - 15/05/2026
  • Black anodised finish
  • Size (L x W x H) 120 x 110 x 61mm
  • Internal horizontal slots extruded into the enclosure body
  • Sliding removable belly plate for easy mounting of components or equipment
  • Rugged body constructed from extruded aluminium
  • Two removable mounting flanges and aluminium end plates
  • Can be mounted easily to wall, shelf or desk
  • Supplied complete with colour-matched end panel fixing screws
  • Manufacturer's part 1455NHD1201BK
Hammond enclosure modification
Type Heat Sink Enclosures
Enclosure Length 120mm
Enclosure Width 110mm
Enclosure Height 61mm