Hammond 1455CS1201BK Extruded Enclosure 54 X 54 X 120 Black Anodise
MPN
1455CS1201BK
Brand
Hammond
EAN-13
1 in stock, despatched in 1 working daysBack-order availability date - 15/05/2026
Rugged body constructed from extruded aluminum with a minimum thickness of 0.06" (1.5 mm).
Many sizes include a removable sliding plate.
  • Rugged body constructed from extruded aluminium with a minimum thickness of 1.5 mm
  • Extruded body includes a slide removable belly plate
  • Choice of either clear or black anodised finish
  • 2 aluminium end panels
  • Black ABS plastic bezels
  • Rubber feet included
Enclosure Length 120mm
Enclosure Width 54mm
Enclosure Height 54mm