ForgeFix SPE5100YT Spectre™ PZ Compatible Wood Screw CSK ZYP 5.0 x 100mm Tub 300
MPN
SPE5100YT
Brand
ForgeFix
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (10)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
20 in stock, despatched in 2 working days
They feature a countersunk, pozidrive compatible, recessed head. Fully threaded, up to 50mm, with a sawtooth thread, to prevent splitting, and reamer to prevent jacking (50mm and above). They are also surface hardened with a quick start type 17 slash point.
Specification:
Size: 5.0 x 100mm.
Thread: Fully threaded.
Pack Quantity: Tub of 300.
Drive Type Pozidriv
Thread Size 5mm