Faithfull FAIZ1802430 TCT Circular Saw Blade 180 x 30mm x 24T POS
MPN
FAIZ1802430
3 in stock, despatched in 2 working days
Faithfull Professional TCT Circular Saw Blade with 7mm Tungsten Carbide Tipped teeth to ensure a long working life and accuracy of cut. Each blade has laser cut expansion slots to improve their performance by reducing heat build up.
All the blades in this range fit most popular makes of power machines.
This Faithfull TCT Circular Saw Blade has the following specification:
Application: Fast Rip.
Blade Diameter: 180mm.
Bore: 30mm.
Teeth: 24.
Bush: 20mm.
Rake: POS.
Type Blade
Bore/Bush 16mm
Diameter 180mm
Kerf 2.5mm