Faithfull FAIZ16518 TCT Circular Saw Blade 165 x 30mm x 18T POS
MPN
FAIZ16518
5 in stock, despatched in 2 working days
Faithfull Professional TCT Circular Saw Blade with 7mm Tungsten Carbide Tipped teeth to ensure a long working life and accuracy of cut. Each blade has laser cut expansion slots to improve their performance by reducing heat build up.
All the blades in this range fit most popular makes of power machines.
This Faithfull TCT Circular Saw Blade has the following specification:
Application: Fast Rip.
Blade Diameter: 165mm.
Bore: 30mm.
Teeth: 18.
Bush: 20 & 16mm.
Rake: POS.
Type Blade
Bore/Bush 30mm/20, 16
Diameter 165mm
Kerf 2.5mm