Erg JSA4-16-GO 16 Pole Jumper Switch
MPN
JSA4-16-GO
Brand
Erg
Order Code
Country of Origin
Malaysia
Discontinued
This 16-pole on-off programming jumper switch from Erg is a switchable jumper on a 2.54mm mounting pitch that securely switches PCB track signals with a positive contact action.
  • Provides an alternative to jumpers without the need for parking pins, or exposed bare pins
  • Available in On/Off, changeover or centre-off options
  • Gold over nickel plated phosphor bronze contacts
  • Suitable for use on hand or flow soldered and washed PCBs
  • Tight pin fit prevents any wicking
  • Drop in replacement for jumpers
  • Secured in on or off setting
  • Contact current 1A
  • Contact voltage 100V
Type Jumper switch
Circuit On / off
Current Rating 5A