Epcos B72214P2151K101 150V 70J 14mm Metal Oxide Leaded Varistor
MPN
B72214P2151K101
Brand
Epcos
Order in multiples of 5
112 in stock, despatched in 4 working days
A Ø14mm metal oxide disk varistor with an operating voltage of 150V AC. The device is a voltage-dependent resistor whose resistance decreases as voltage increases. When connected in parallel with the component or circuit requiring protection the varistor forms a low-resistance shunt, preventing any rise in surge overvoltage. The varistor is a proven protective device due to its application flexibility and high reliability.
  • Clamp voltage 395V @ IC 50A
  • Optimum overvoltage and transient suppression protection
  • High resistance at low voltages and low resistance at high voltages
  • Tolerance 10%
  • Radial leaded
  • Epoxy resin coated
  • Multiple pulse handling capability
  • Also known as Transient Voltage Surge Suppressors (TVSS)
  • UL, CSA, VDE, IEC approved
Varistor Voltage 1100V
Case Style Leaded disk
Clamping Voltage 395V
Size 14mm
Voltage Rating AC 68V
Voltage Rating DC 820V