Encitech 6353-0145-02 DPPK15-FMY-K D-Sub Housing 15 Pins Yellow
Image Representative of Range
MPN
Brand
Encitech
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Sweden
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
26 in stock, despatched in 4 working days
Manufactured by Encitech, the DPPK15-FMY-K 6353-0145-02 is a D-SUB housing with 15 pins. Made from yellow polyamide and featuring a 180° orientation, it provides sturdy protection for connectors. This component is typically used in electronic and communication equipment for secure and organized cable connections.
Type D-SUB housing
Orientation 180°
Number of Contacts 15
Material Polyamide
Cable diameter (details) 11mm
Colour Yellow
Misc Attribute 1 With snap closure
Misc Attribute 2 DPPK15-FMY-K
Shielded No
Temperature Range -55 °C to +110°C