econ connect SL25WS40GC Pin Strip 1 row 40 pins standard 1pc.
Image Representative of Range
MPN
SL25WS40GC
Order in multiples of 1
228 in stock, despatched in 4 working days
The econ connect SL25WS40GC pin strip (standard) features one row with 40 pins. It is commonly used in electronic circuit projects and prototyping. The manufacturer is econ connect.
Type Pin strip (standard)
Number of Positions 40
Contact Material Copper alloy
Cross Section 2.54mm
Insulation Material Nylon according to UL94V0
Max. temperature 105°C
Min. temperature -40°C
Nominal Current 3A