econ connect SL25WS36GC Pin Strip 1 row 36 pins 1pc
Image Representative of Range
MPN
SL25WS36GC
Order in multiples of 1
119 in stock, despatched in 4 working days
The econ connect SL25WS36GC is a standard pin strip featuring one row of 36 pins. This component is ideal for connecting electrical circuits on printed circuit boards. It is commonly used in various electronic applications for modular connections.
Type Pin strip (standard)
Number of Positions 36
Contact Material Copper alloy
Cross Section 2.54mm
Insulation Material Nylon according to UL94V0
Max. temperature 105°C
Min. temperature -40°C
Nominal Current 3A