econ connect SL25WS26GC Pin Strip 1 row 26 pins 1pc
Image Representative of Range
MPN
SL25WS26GC
Order in multiples of 1
123 in stock, despatched in 4 working days
The econ connect SL25WS26GC pin strip is a standard electrical connector with 1 row comprising 26 pins. Manufactured by econ connect, this component is used for reliable electrical connections in electronic devices. It is typically applied in circuit boards, prototypes, and other electronic assemblies for easy connection and disconnection.
Type Pin strip (standard)
Number of Positions 26
Contact Material Copper alloy
Cross Section 2.54mm
Insulation Material Nylon according to UL94V0
Max. temperature 105°C
Min. temperature -40°C
Nominal Current 3A