Eaton 139556 DILM300A/22RA250 Electrical contactor 3P 160kW 1pc
MPN
139556
Brand
Eaton
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Romania
Discontinued
The Eaton 139556 electrical contactor, model DILM300A/22(RA250), handles up to 160 kW of power. This robust and reliable contactor is equipped with three poles, suitable for industrial applications requiring efficient motor control. It's typically used in systems operating heavy machinery or large motors.
Type Electrical contactor
Connection Terminal strip
Contact Type 3 makers
Control voltage range 110, 110 - 250, 250 V DC, V AC
Depth 208mm
Height 189mm
Misc Attribute DILM300A/22(RA250)
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 2
Number of auxiliary contacts as normally open contact 2
Number of normally closed contacts as main contact 0
Number of normally open contacts as main contact 3
Number of Pins 3-pin
Operating voltage AC 50 Hz 110-250V
Operating voltage AC 60 Hz 110-250V
Power 160kW
Rated control supply voltage AC 50 Hz 110-250V
Rated control supply voltage AC 60 Hz 110-250V
Rated control supply voltage DC 110-250V
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V 300A
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V 240A
Rated operation power at AC-3, 400 V 160kW
Rated operation power at AC-4, 400 V 132kW
Rated operation power NEMA 186kW
Suitable for distribution board FALSE
Type of electrical connection of main circuit Rail connection
Voltage type for actuating AC/DC
Width 140mm