Diotec BZX84C18 Zener Diodes 18V 300mW SOT-23 Surface-Mount Silicon Package
MPN
BZX84C18
Order in multiples of 1
2,370 in stock, despatched in 4 working days
Type Zener diode
Voltage 18V
Current 0.3W
Package Style SOT 23
Mounting Type Surface-mount
Operating temperature (max.) 150°C
Reverse leakage Current I(r) 050µA
Reverse Voltage U(R) 13V