Diotec BZT52B6V8 Zener Diodes 6V8 0.5W SMD package for voltage regulation
MPN
BZT52B6V8
Order in multiples of 1
2,547 in stock, despatched in 4 working days
Type Zener diode
Voltage 6.80V
Current 0.5W
Package Style SOD 123F
Mounting Type Surface-mount
Operating temperature (max.) 150°C
Reverse leakage Current I(r) 1µA
Reverse Voltage U(R) 4V