Connfly DS1017-12MA2B Connector 12 Pins 2 Rows 2mm Spacing
Image Representative of Range
MPN
DS1017-12MA2B
Order in multiples of 1
324 in stock, despatched in 4 working days
The Connfly DS1017-12MA2B pin connector features a contact spacing of 2 mm with a total of 12 pins arranged in 2 rows. Manufactured by Connfly, this connector is ideal for compact and precise electronic connections. Typical applications include use in circuit boards and electronic assemblies requiring reliable multi-pin connections.
Type Pin connector
Number of Positions 12
Number of Rows 2
Case Material Thermoplastic UL94V-O
Connector Type Power strip, straight
Contact Material Copper alloy
Cross Section 2mm
Dimensions (L x W) 17.20 mm x 4.20 mm
Length 17.20mm
Max. temperature +105°C
Min. temperature -40°C
Pins per row 6
Width 4.20mm