Connfly DS1016-34MA2BB Pin Connector 34 Pins 2.54mm 2 Rows
Image Representative of Range
MPN
DS1016-34MA2BB
Order in multiples of 1
2,671 in stock, despatched in 4 working days
The Connfly DS1016-34MA2BB is a pin connector featuring a 2.54 mm contact spacing with a total of 34 pins arranged in 2 rows. Manufactured by Connfly, it includes strain relief for enhanced durability and connection security. This connector is typically used in electronic assemblies for efficient interconnections.
Type Pin connector
Number of Positions 34
Pitch 2.54mm
Contact surface Brass
Cross Section 2.54mm
Dimensions (L x W) 47.84 mm x 6 mm
Length 47.84mm
Max. temperature +105°C
Min. temperature -40°C
Pins per row 17
Width 6mm