Connfly DS1016-16MA2BB Pin Connector 16 Pins 2 Rows 2.54mm Spacing
Image Representative of Range
MPN
DS1016-16MA2BB
Order in multiples of 1
590 in stock, despatched in 4 working days
Connfly's DS1016-16MA2BB pin connector features a 2.54 mm contact spacing and accommodates 16 pins in 2 rows. The connector includes strain relief, enhancing durability and reliability. It is commonly used in data and signal connections within electronic and computing systems.
Type Pin connector
Number of Positions 16
Pitch 2.54mm
Contact surface Brass
Cross Section 2.54mm
Dimensions (L x W) 24.98 mm x 6 mm
Length 24.98mm
Max. temperature +105°C
Min. temperature -40°C
Pins per row 8
Width 6mm