Connfly DS1014-20SF1B Connector 20-Pin 2mm Spacing Dual Row
Image Representative of Range
MPN
DS1014-20SF1B
Order in multiples of 1
275 in stock, despatched in 4 working days
The Connfly DS1014-20SF1B pin connector features a contact spacing of 2 mm, accommodating a total of 20 pins arranged in 2 rows. Manufactured by Connfly, this connector is suitable for use in electronics where precision and compact design are critical. It is commonly used in circuit boards and electronic equipment requiring reliable pin connections.
Type Pin connector
Number of Positions 20
Number of Rows 2
Case Material Thermoplastic UL94V-O
Colour Black
Compatible with (details) Post plug connectors
Connection Print
Connector orientation Parallel (to the PCB)
Connector Type Pin strip, straight
Contact Material Copper alloy
Contact surface Gold plated
Cross Section 2mm
Dimensions (W x H) 5.40 mm x 5.60 mm
Height 5.60mm
Max. temperature +105°C
Min. temperature -40°C
Pins per row 10
Width 5.40mm