Connfly DS1013-50SSIB1-B-0 Pin Connector 2.54mm Pitch 50 Pins 2 Rows
Image Representative of Range
MPN
DS1013-50SSIB1-B-0
Order in multiples of 1
420 in stock, despatched in 4 working days
Connfly manufactures the DS1013-50SSIB1-B-0 pin connector, featuring 50 pins arranged in two rows with a contact spacing of 2.54 mm. This connector is typically used in electronic and electrical applications where reliable, compact connections are required. It is ideally suited for use in circuit boards and control panels.
Type Pin connector
Number of Positions 50
Pitch 2.54mm
Number of Rows 2
Case Material PBT, UL94V-0
Colour Black
Connection Print
Connector orientation Perpendicular (to the PCB)
Connector Type Pin strip, straight
Contact Material Copper alloy
Contact surface Gold plated
Cross Section 2.54mm
Dimensions (L x W x H) 71.10 x 9.1 x 9 mm
Height 9mm
Length 71.10mm
Pins per row 25
Width 9.1mm