Connfly DS1013-34RSIB-B-0 Pin Strip 2 Rows 17 Pins Per Row Tray 1 piece
MPN
DS1013-34RSIB-B-0
Brand
Connfly
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (12)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
Available to back orderPlease contact us for lead time
Connfly DS1013-34RSIB-B-0 is a standard pin strip featuring 34 pins arranged in two rows with 17 pins each. Typically used for electrical connectivity in electronic devices, it comes as a single piece on a tray. This pin strip is suitable for prototyping and connecting circuit boards in a variety of applications.
Type Pin strip (standard)
Number of Positions 34
Number of Rows 2
Case Material PBT
Colour Black
Connection Solder pins
Connector orientation Parallel (to the PCB)
Connector Type Pin strip, right angle
Contact Material Brass
Contact surface Gold plated
Cross Section 2.54mm
Max. temperature 105°C
Min. temperature -40°C
Nominal Current 3A
Packaging Type Tray
Pin length (PCB) 2.9mm
Pin shape Square
Pins per row 17
Separable No
Width 9.1mm