Connfly DS1013-34RSIB-B-0 Pin Connector 34 Pins 2 Rows 2.54 mm Spacing
Image Representative of Range
MPN
DS1013-34RSIB-B-0
Order in multiples of 1
234 in stock, despatched in 4 working days
The Connfly DS1013-34RSIB-B-0 is a pin connector with a contact spacing of 2.54 mm and a total of 34 pins arranged in 2 rows. Manufactured by Connfly, this connector is ideal for use in electronics projects requiring secure interconnections. Typical applications include circuit board interfaces and communication equipment.
Type Pin connector
Number of Positions 34
Pitch 2.54mm
Number of Rows 2
Case Material PBT, UL94V-0
Colour Black
Connection Print
Connector orientation Parallel (to the PCB)
Connector Type Pin strip, right angle
Contact Material Copper alloy
Contact surface Gold plated
Cross Section 2.54mm
Dimensions (L x W x H) 50.78 x 9.1 x 9 mm
Height 9mm
Length 50.78mm
Pins per row 17
Width 9.1mm