Connfly DS1013-10RSIB-B-0 Pin Connector 2.54mm Spacing 10 Pins 2 Rows
Image Representative of Range
MPN
DS1013-10RSIB-B-0
Order in multiples of 1
244 in stock, despatched in 4 working days
The Connfly DS1013-10RSIB-B-0 pin connector is manufactured by Connfly and features a contact spacing of 2.54 mm with a total of 10 pins arranged in 2 rows. This component is ideal for use in electronic and electrical applications that require secure and reliable connections. It is often used in circuit boards and interconnect systems where space is a constraint.
Type Pin connector
Number of Positions 10
Pitch 2.54mm
Number of Rows 2
Case Material PBT, UL94V-0
Colour Black
Connection Print
Connector orientation Parallel (to the PCB)
Connector Type Pin strip, right angle
Contact Material Copper alloy
Contact surface Gold plated
Cross Section 2.54mm
Dimensions (L x W x H) 20.30 x 9.1 x 9 mm
Height 9mm
Length 20.30mm
Pins per row 5
Width 9.1mm