Connfly DS1012-26LNN0A Connector + Ejector 26 Pins 2 Rows 2.54mm Spacing
Image Representative of Range
MPN
DS1012-26LNN0A
China
View Full Product Range (19)
Order in multiples of 1
730 in stock, despatched in 4 working days
The Connfly DS1012-26LNN0A is a pin connector with an ejector and strain relief. It features a total of 26 pins arranged in two rows with a contact spacing of 2.54 mm. This durable connector is typically used in electronics for secure and reliable data or power connections.
Type Pin connector
Number of Positions 26
Pitch 2.54mm
Number of Rows 2
Case Material Thermoplastic UL94V-O
Colour Grey
Connection Cut & Clip
Connector Type Pin strip, straight
Contact Material Copper alloy
Contact surface Nickel plated
Cross Section 2.54mm
Dimensions (L x W x H) 33.02 x 8 x 30.40 mm
Height 30.40mm
Length 33.02mm
Max. temperature +105°C
Min. temperature -40°C
Pins per row 13
Width 8mm