Connfly DS1011-01-34SSTIB2 Pin Strip Standard 34 Pins Dual Row
MPN
DS1011-01-34SSTIB2
Brand
Connfly
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (12)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
3 in stock, despatched in 4 working days
Connfly DS1011-01-34SSTIB2 pin strip (standard) features two rows with 17 pins each. It is supplied in a tray with 1 piece per package. Typically used for connecting printed circuit boards in electronic devices.
Type Pin strip (standard)
Pitch 2.54mm
Number of Rows 2
Case Material PBT
Colour Black
Connection Solder pins
Connector orientation Perpendicular (to the PCB)
Connector Type Pin strip, straight
Contact Material Brass
Contact surface Gold plated
Cross Section 2.54mm
Max. temperature 105°C
Min. temperature -40°C
Mounting Type PCB
Nominal Current 3A
Nominal current - rounded value 3A
Number of Ways 34
Packaging Type Tray
Pin length (PCB) 3.7mm
Pin shape Square
Pins per row 17
Separable No
Total number of pins 34
Width 8mm