Bourns 3306W-1-103 10K ±25% 6 mm Vertical Cermet Trimmer Potentiometer
MPN
3306W-1-103
Brand
Bourns
Order Code
Country of Origin
Costa Rica
View Full Product Range (9)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
96 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 7 days
Open frame 10k 6mm 25% 0.2W single turn vertical cermet trimming potentiometer from the Bourns 3306W series.
  • Trimmers fitted with dust/splash resistant covers
  • PCB stand-offs
  • Legs preformed to retain the trimmer in PCB prior to soldering
  • Side adjustment
Type Cermet Trimmer
Resistance 10000O
Tolerance 25%
Power Rating 0.2W
Adjustment Type Side
Number of Turns 1
Pitch 2.54mm