Bourns 3006P-7-105LF Cermet trimmer linear 0.75W 1MΩ 5400 turns 1pc
MPN
3006P-7-105LF
Order in multiples of 1
39 in stock, despatched in 4 working days
Type Cermet Trimmer
Resistance 1MO
Tolerance ± 10%
Power Rating 0.75W
Adjustment Type Side
Number of Turns 15
Pitch 12.7 x 5.08mm
Connection Solder pins
Content 1
Dimensions (L x W x H) 19 x 4.83 x 6.35 mm
Electrical Angle 5400°
Height 6.35mm
Length 19mm
Maximum Temperature 125°C
Minimum Temperature -55°C
Operation type side
Resistance characteristic linear
Temperature Coefficient 100ppm/K
Tolerance ± 10%
Width 4.83mm