Bourns 3006P-7-104LF Cermet trimmer linear 0.75 W 100 kΩ 5400° 1 pc
MPN
3006P-7-104LF
Order in multiples of 1
42 in stock, despatched in 4 working days
Type Cermet Trimmer
Resistance 100kO
Tolerance ± 10%
Power Rating 0.75W
Adjustment Type Side
Number of Turns 15
Pitch 12.7 x 5.08mm
Connection Solder pins
Content 1
Dimensions (L x W x H) 19 x 4.83 x 6.35 mm
Electrical Angle 5400°
Height 6.35mm
Length 19mm
Maximum Temperature 125°C
Minimum Temperature -55°C
Operation type side
Resistance characteristic linear
Temperature Coefficient 100ppm/K
Tolerance ± 10%
Width 4.83mm