Bourns 3006P-7-102LF Cermet trimmer linear 0.75W 1kΩ 5400° 1 piece
MPN
3006P-7-102LF
Brand
Bourns
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Mexico
  • Quickly find another product in this range by Resistance:
View Full Product Range (13)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
28 in stock, despatched in 4 working days
Type Cermet Trimmer
Resistance 1kO
Tolerance ± 10%
Power Rating 0.75W
Adjustment Type Side
Number of Turns 15
Pitch 12.7 x 5.08mm
Connection Solder pins
Content 1
Dimensions (L x W x H) 19 x 4.83 x 6.35 mm
Electrical Angle 5400°
Height 6.35mm
Length 19mm
Maximum Temperature 125°C
Minimum Temperature -55°C
Operation type side
Resistance characteristic linear
Temperature Coefficient 100ppm/K
Tolerance ± 10%
Width 4.83mm