BOPLA 84160100.MT5 Alubos robust Aluminium case black 1pc EMC damping
MPN
84160100.MT5
Brand
BOPLA
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (21)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
4 in stock, despatched in 4 working days
BOPLA's Alubos ABP 1600 is a robust aluminium threaded casing finished in black. The casing, measuring 100x169x52 mm, features a fine surface structure, making it ideal for securely housing electronic components. Its durable construction is perfect for both industrial applications and cabinet installations.
Type Treaded casing
Enclosure Length 100mm
Enclosure Width 169mm
Enclosure Height 52mm
Colour Black
Protection Rating IP65
Dim (L x W x H) 100 x 169 x 52 mm