Blickle 744739 LWG-TPA 101K-11-FI-FK Nylon Wheel Swivel Castor - Wheel Ø 100mm
MPN
744739
Brand
Blickle
16 in stock, despatched in 4 working days
This LWG-TPA 101K-11-FI-FK nylon swivel castor and wheel from Blickle has a modern design, featuring a Ø 100mm wheel with bolt hole fitting and "stop-fix" brake.
  • Grey tread colour - non-marking
  • Ø 100mm wheel
  • "Stop-fix" brake
  • 32mm T2 wheel width
  • Ø 11mm bolt hole
  • 100kg load capacity
  • 38mm swivel lead (F)
  • 135mm height
  • 55mm plate
  • 0.464kg unit weight
  • -20°C to 60°C temperature range
  • Tread and tyre hardness 85° shore A
  • Ball bearing type
  • Manufacturer's part 744739
Type Swivel castor
Diameter 100mm
Load Capacity 100kg
Tread Material Thermoplastic rubber elastomer
Width 32mm