Blickle 744738 LWG-TPA 101K-11-FK Synthetic Swivel Castor - Wheel Ø 100mm
MPN
744738
Brand
Blickle
21 available to back orderBack-order availability date - 08/06/2026
This LWG-TPA 101K-11-FK synthetic swivel castor and wheel from Blickle has a modern design, featuring a Ø 100mm wheel with bolt hole fitting.
  • Grey tread colour - non-marking
  • Ø 100mm wheel
  • 32mm T2 wheel width
  • Ø 11mm bolt hole
  • 100kg load capacity
  • 38mm swivel lead (F)
  • 135mm height
  • 55mm plate
  • 0.415kg unit weight
  • -20°C to 60°C temperature range
  • Tread and tyre hardness 85° shore A
  • Ball bearing type
  • Manufacturer's part 744738
Type Swivel castor
Diameter 100mm
Load Capacity 100kg
Tread Material Thermoplastic rubber elastomer
Width 32mm