Blickle 611095 LEX-POEV 80XR-SG-FI S/Steel Swivel Castor - Wheel Ø 80mm
MPN
611095
Brand
Blickle
Order Code
Discontinued
This LEX-POEV 80XR-SG-FI swivel castor and wheel from Blickle features a Ø 80mm wheel with stainless steel swivel castor, top plate fitting and ‘stop-fix' brake.
  • Grey tread colour
  • Ø 80mm wheel
  • 32mm T2 wheel width
  • Ø 9mm bolt hole
  • 80 x 60mm bolt hole spacing
  • 120kg load capacity
  • 102mm height
  • 100 x 85mm plate
  • 38mm (F) offset swivel castor
  • 0.663kg unit weight
  • -25°C to 80°C temperature range
  • Tread and tyre hardness 65° shore A
  • Roller bearing type
  • Manufacturer's part 611095
Type Swivel castor
Diameter 80mm
Load Capacity 120kg
Tread Material Rubber
Width 32mm