Blickle 582809 LEX-POEV 160KD-SG-1 S/Steel Swivel Castor - Wheel Ø 160mm
MPN
582809
Brand
Blickle
EAN-13
Order Code
Discontinued
This LEX-POEV 160KD-SG-1 swivel castor and wheel from Blickle features a Ø 160mm wheel with stainless steel swivel castor and top plate fitting.
  • Grey tread colour
  • Ø 160mm wheel
  • 50mm T2 wheel width
  • Bolt hole Ø 9mm
  • 80 x 60mm bolt hole spacing
  • 300kg load capacity
  • 195mm height
  • 100 x 85mm plate
  • 54mm (F) offset swivel castor
  • 1.796kg unit weight
  • -25°C to 80°C temperature range
  • Tread and tyre hardness 65° shore A
  • Ball bearing type
  • Manufacturer's part 582809
Type Swivel castor
Diameter 160mm
Load Capacity 300kg
Tread Material Rubber
Width 50mm