Blickle 574616 LKRXA-TPA 126G-11-FI S/Steel Light Duty Swivel Castor Ø 125mm
MPN
574616
Brand
Blickle
Order Code
Discontinued
This LKRXA-TPA 126G-11-FI light duty swivel castor and wheel from Blickle is equipped with a 'stop-fix' brake and features a Ø 125mm wheel with a stainless steel light duty swivel castor, plus bolt hole fitting.
  • Grey tread colour
  • ‘Stop-fix' brake
  • Ø 125mm wheel
  • 32mm T2 wheel width
  • Bolt hole Ø 11mm
  • 120kg load capacity
  • 158mm height
  • Ø 57mm plate
  • 40mm (F) offset swivel castor
  • 0.621kg unit weight
  • -20°C to 60°C temperature range
  • Tread and tyre hardness 85° shore A
  • Plain bore bearing type
  • Manufacturer's part 574616
Type Swivel castor
Diameter 125mm
Load Capacity 120kg
Tread Material Thermoplastic rubber elastomer
Width 32mm