Blickle 428730 LEX-POEV 160KD-SG-FI S/Steel Swivel Castor - Wheel Ø 160mm
MPN
428730
Discontinued
This LEX-POEV 160KD-SG-FI swivel castor and wheel from Blickle features a Ø 160mm wheel with stainless steel swivel castor, top plate fitting and ‘stop-fix' brake.
  • Grey tread colour
  • Ø 160mm wheel
  • 50mm T2 wheel width
  • Bolt hole Ø 11mm
  • 105 x 75-80mm bolt hole spacing
  • 300kg load capacity
  • 195mm height
  • 140 x 110mm plate
  • 54mm (F) offset swivel castor
  • 2.299kg unit weight
  • -25°C to 80°C temperature range
  • Tread and tyre hardness 65° shore A
  • Ball bearing type
  • Manufacturer's part 428730
Type Swivel castor
Diameter 160mm
Load Capacity 300kg
Tread Material Rubber
Width 50mm