Blickle 10926 PK 260/20-75R Polypropylene Wheel Synthetic Tyre - Wheel Ø 260mm
MPN
10926
Brand
Blickle
1 in stock, despatched in 4 working days
This PK 260/20-75R polypropylene wheel with synthetic tyre Ø 260mm from Blickle features a pneumatic tyre with synthetic rim. The tyre is fitted with a tube and offers high operational comfort and exceptionally high floor preservation. The rim/wheel centre is made of high-quality, impact-resistant polypropylene.
  • Black tread colour - non-marking
  • Ø 260mm wheel
  • 85mm T2 wheel width
  • 3.004 tyre dimension
  • 2 ply-rating
  • R01 profile
  • 2.0/30 bar/PSI tyre pressure
  • Ø 20mm axle bore
  • 75mm hub length (T1)
  • 150kg load capacity
  • 1.13kg unit weight
  • -20°C to 40°C temperature range
  • Tread and tyre hardness 65° shore A
  • Roller bearing type
  • Conforms to EU directive 2005/69/EC
  • Manufacturer's part 10926
Type Wheel
Diameter 260mm
Load Capacity 150kg
Tread Material Polypropylene
Width 85mm