Apem QS103XXY24 10mm LED Panel Indicator Yellow 24V DC Wire Terminals
MPN
QS103XXY24
Order Code
Discontinued
A 10mm 24V DC snap-in panel mount yellow LED indicator with a coloured diffused flat lens. Ideal for applications such as domestic and commercial white goods, catering equipment, fire alarm panels, power distribution sockets, battery chargers/power supplies.
  • Ideal for replacing filament or neon indicators
  • Requires no additional hardware
  • Terminated by 200mm wire leads
  • UL496 recognised component
  • Manufacturer's part QS103XXY24
Brightness (mcd) 20mcd
Current 20mA
Size 10mm
View Angle 30°
Voltage 24V