APEM QS103XXR12 10mm LED Panel Indicator Red 12V DC Wire Terminals
Image Representative of Range
MPN
QS103XXR12
Brand
APEM
Order Code
Country of Origin
United Kingdom
View Full Product Range (8)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
85 in stock, despatched in 4 working days
A 10mm 12V DC snap-in panel mount red LED indicator with a coloured diffused flat lens. Ideal for applications such as domestic and commercial white goods, catering equipment, fire alarm panels, power distribution sockets, battery chargers/power supplies.
  • Ideal for replacing filament or neon indicators
  • Requires no additional hardware
  • Terminated by 200mm wire leads
  • UL496 recognised component
  • Manufacturer's part QS103XXR12
Lamp/Lens Colour Red
Brightness (mcd) 25mcd
Current 20mA
Size 10mm
View Angle 30°
Voltage 12V