Amphenol L17DTZK15+L717HDA26P D-Sub Pin Strip Set 26 Pins Solder Bucket
MPN
L17DTZK15+L717HDA26P
Brand
Amphenol
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Sweden
Discontinued
The Amphenol L17DTZK15+L717HDA26P D-SUB pin strip set features 26 pins and a solder bucket for secure connections. It is designed for use in various electronic and data communication applications where reliable D-sub connections are required. The set includes one piece and is ideal for professional installations demanding durable and high-quality components.
Type D-SUB pin strip set
Plug / Socket Pin strip, straight
Mounting Type Solder bucket
No. of Ways 26
Mounting Direction Straight
Connection Angle 180°
Plating Material Gold on nickel
Contact Material Copper alloy
Contact Type Punched contacts
Factory colour Zinc
Mating cycles 100
No. of Rows 3
Temperature Range -40 °C up to +85°C
Test Voltage 1000V