Amphenol L17D45ZK15+L717SDA15P D-Sub Set 45° 15 Pins Solder Bucket
Image Representative of Range
MPN
L17D45ZK15+L717SDA15P
8 in stock, despatched in 4 working days
The Amphenol L17D45ZK15+L717SDA15P D-SUB pin strip set features a 45° configuration with 15 pins and a solder bucket. It is ideal for secure and reliable connections in electronic devices, often used in computing and telecommunications equipment. This component, identified by the code 02050005497617, is designed for versatility and ease of use in various industrial applications.
Type D-SUB pin strip set
Plug / Socket Pin strip, straight
Mounting Type Solder bucket
Plating Material Gold on nickel
Contact Material Copper alloy
Contact Type Punched contacts
Factory colour Zinc
Mating cycles 100
No. of Rows 2
Temperature Range -40 °C up to +85°C
Test Voltage 1000V