Amphenol 77313-824-72LF Header Male Unshrouded 72POS 2.54mm Vert 0.48in
MPN
77313-824-72LF
Order Code
Country of Origin
France
View Full Product Range (50)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 50
Available to back orderBack order, lead time 4 months
Amphenol ICC 77313-824-72LF is a male unshrouded header with 72 positions. It features a 2.54mm pitch and a vertical orientation with a height of 0.48 inches. This header is commonly used in electronic circuit boards for signal and power connections. It is suitable for applications requiring reliable connector integration.
Pitch 2.54mm