Amphenol 77313-119-40LF Bergstik Header Male Unshrouded 40POS 2.54mm
MPN
77313-119-40LF
Order Code
Country of Origin
France
View Full Product Range (50)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 50
200 in stock, despatched in 5 working days
Amphenol ICC / FCI's 77313-119-40LF is a Bergstik header. It is a male, unshrouded connector with 40 positions and a 2.54mm pitch. This component is ideal for use in electronic equipment where reliable board-to-board connections are necessary. It is commonly used in consumer electronics and industrial applications.
Pitch 2.54mm