Turck 4607006 Inductive Sensor Shielded PNP NO BI4-M12-AP6X 1piece
MPN
Brand
Turck
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
  • Free UK shipping available
View Full Product Range (8)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
25 in stock, despatched in 4 working days
Type Inductive sensor
(Ø) 12mm
Coating housing Chromium-plated
Compression-resistant FALSE
Connector Cable
Construction type housing Cylinder, screw-thread
Diameter sensor 12mm
Dim (Ø x L) 12 mm x 54 mm
Enclosure material Metal
Housing Material Metal
Installation type shielded
Length 54mm
Length of sensor 54mm
Max. operating voltage 30V
Mechanical mounting condition for sensor Concise
Min. operating voltage 10V
Misc Attribute BI4-M12-AP6X
Operating Voltage 10 - 30 V
Output Type PNP NO
Suitable for safety functions FALSE
Supply Voltage 10-30V
Switching distance 4mm
Switching distance (max.) 4mm
Switching Frequency 2000Hz