Wallbox Copper SB is designed for both commercial and semi-public use. With its universal socket, the charger is suitable for both Type 1 and Type 2 vehicle connectors. Access control is managed via RFID.
The Copper SB is an intelligent device that is always connected to the myWallbox charging management platform. As a result, multiple users can be monitored and available power can be distributed amongst various chargers.
- Socket connector is universally accepted by all plug-in vehicle types
- The authentication of multiple users can be done through both RFID and the app
- Balancing charging power across chargers thanks to Power Sharing Smart
- Beautifully designed and manufactured, this product will make real statement about your company
- Connection through OCPP 1.6 Json if necessary
| General Specification | |
| Product Description: | Wallbox Copper SB 1x 22kW Type 1 & 2 |
| Replenishh Order Code: | 65-4070 |
| Supplier Code: | CPB1-S-2-4-8-002-B |
| Product Type | AC Electric Vehicle Charging Station |
| Dimensions (L x W x D) | 260 x 192 x 113mm |
| Weight | 2kg |
| Connector Type | Universal Socket |
| Cable length | Optional Extra |
| Warranty | 36 months |
| Mounting Options | Wall |
| Electrical Specification | |
| Mains Incoming Supply | Three Phase |
| Maximum current (Amps) | 32A |
| Charging power | 22kW |
| Maximum Input Cable Size | 5 Core x 10mm² |
| Earth-Neutral Fault Detection | No |
| DC Leakage protection Included | Yes |
| RCCB/RCBO Included | No |
| Nominal frequency | 50 Hz |
| Degree of protection (IP) | IP54 |
| Impact Strength (IK) | IK08 |
| Operating temperature | - 25°C to 40°C |
| Storage temperature | - 40°C to 70°C |
| Number of Output Connectors | 1 |
| EVHS OZEV Approved | Yes |
| WCS OZEV Approved | Yes |
| Connectivity | Wi-Fi / Ethernet / Bluetooth |
| User Identification | RFID / Wallbox app. / myWallbox Portal |
| User Interface | Wallbox app. / myWallbox Portal |
| Charger Status Information | RGB LED /Wallbox app. / myWallbox Portal |
| Static Load Management | No |
| Dynamic Load Management | Yes, Power Sharing Smart |
| OCPP | OCPP 1.6 Json |
| Energy Meter | No |
| Solar Integration | No |
| Access Control |
RFID |
| Mounting Type |
Wall |
| Number of output connectors |
1 |
| Output Connection |
Socket |
| Output Connector Type |
Universal socket - T1 & T2 |
| Output Current |
32A |
| Output Power |
22kW |
| OZEV Homecharge Scheme |
No |
| OZEV Workplace Scheme |
No |
| Protective Earth and Neutral (PEN) Fault Detection |
No |
| Supply Voltage |
400V |