Great product
Whats to say? Perfect size for my circuit and well made. Sticky back is VERY STICKY! One chance is all you get- so put it in the right place first time.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 1+ | £6.60 |
| 10+ | £6.04 |
| 50+ | £5.32 |
Protobloc is a prototyping system offering a fast and economical method of circuit construction and development.
| Type | Prototyping Breadboard |
|---|---|
| Length | 81mm |
| Width | 42mm |
| Number of Points | 360 |
| Grid Pitch | 2.54mm |
| Board Thickness | 9mm |
| Colour | White |
| Material | ABS polymer |
To use this facility please Sign In.
Sign InWhats to say? Perfect size for my circuit and well made. Sticky back is VERY STICKY! One chance is all you get- so put it in the right place first time.
Cheap and very sticky, I use it for prototyping on a RPI and use a slice of pi interface for the GPIO pins and it works perfectly!